کامپاندسازی

واحد بازرگانی شر کت صنایع لاستیکی پادسپاهان به دریافت اطلاعات جنس و خواص لاستیک و شر ایط کارکرد قطعه مورد نظر از مشتری که در برخی موارد با مشورت با مهندسین گروه صنعتی پاد سپاهان صورت میگیرد میپردازد.

این خواص شامل سختی، دانسیته، مقاومت سایشی، استحکام کششی و … می باشد که بر حسب شرایط کارکرد قطعه ، بهترین و مطلوب ترین خواص تعیین میگردد.

گروه صنعتی پاد سپاهان توانایی تولید و فروش انواع کامپاند با توجه به درخواست مشتری را دارد .

کامپاند لاستیکی چیست ؟

یک آمیزه ی لاستیکی شامل موارد زیر میباشد:

1. رابر (NR,BR,SBR,EPDM,NBR, CR, … بصورت تکی و یا ترکیبی بصورت آلیاژ مثل NR-BR (

2. پرکننده های آلی و معدنی

3. نرم کننده

4. روان کننده

5. افزودنی

6. فعال کننده

7. سیستم پخت

که پس از طراحی فرمولاسیون یک بچ آزمایشگاهی تا وزن یک کیلوگرم توسط غلتک آزمایشگاه در بخش کارگاه آزمایشگاه، ساخته میشود. بعد از ساخت اولیه و گذشت زمان جهت سرد شدن و بیات شدن کامپاند، پخت زنی صورت میگیرد و کلیه تست های لازم و مورد درخواستی انجام میگیرد. پس از بررسی و تایید نهایی فرمول مورد نظر به بچ 50کیلوگرم تبدیل میگردد و به واحد کامپاند سازی تحویل میگردد .

واحد کامپاند سازی:

در این واحد اپراتور های مربوطه موظف به وزن کشی دقیق مواد اولیه طبق فرمولاسیون آزمایشگاه می باشند.پس از توزین دقیق، مواد از طریق قسمت تغذیه بنبوری طبق دسته بندی تعریفی از طرف آزمایشگاه وارد بنبوری میشوند . طبق زمان بندی و شرایط تولیدی تعریفی از طرف آزمایشگاه که برای هر کامپاند لاستیکی تولیدی ممکن است متفاوت باشد اختلاط مواد توسط دو عدد مارپیچ حلزونی بنام روتور که درجهت عکس یکدیگر درحال چرخش هستند صورت میگیرد .

حدود%70 میکس اولیه داخل بنبوری با دمای 110-150 درجه سانتیگراد صورت میگیرد . پس از اتمام زمان و رسیدن به دمای مورد نظر مواد که بصورت گندله درآمده اند تخلیه میگردند و% 30 مابقی میکس روی غلتک توسط اپراتور انجام میگیرد .

زمانی که سطح کامپاند صاف و یکدست شد میکس نهایی صورت گرفته است و به صورت ورقه هایی با سایز مشخص بریده میشوند و جهت خنک شدن و بیات شدن چیدمان میگردند .

واحد آزمایشگاه با کنترل صفر تا صد واحد کامپاند سازی پس از تایید ظاهری کامپاند، اقدام به نمونه برداری مینماید و پس از پخت زنی به بررسی خواص نهایی میپردازد. درصورت پاس شدن کلیه خواص تایید نهایی جهت تحویل کامپاند تولید شده به بخش پخت زنی صورت میگیرد . در این مرحله نیز مجدداً نمونه برداری صورت میگیرد و پس از بررسی خواص و تایید مجوز تولید قطعه صادر میگردد.

(عکس کامپاندسازی و کامپاند)